XXII OGÓLNOPOLSKIE SYMPOZJUM KIEROWNICZEJ KADRY MEDYCZNEJ PROFILAKTYKA I ZWALCZANIE ZAKAŻEŃ SZPITALNYCH 2017
Strona główna   Dodaj do ulubionych   Poleć stronę   Kontakt  
ISSN 1898-5556
  Szukaj    
Jak zapobiegać zakażeniu miejsca operowanego w bloku operacyjnym?

   W świecie rocznie wykonuje się około 234 milionów operacji chirurgicznych. Zakażenie miejsca operowanego (ZMO) jest najczęstszym powikłaniem chirurgicznym okołooperacyjnym. Szacuje się, że w operacjach czystych (np. operacja przepukliny, operacja na gruczole piersiowym) ZMO występuje w ok. 1%, w operacjach czysto-skażonych np. w operacjach na jelicie grubym ZMO obserwuje się w ok.11% przypadków. ZMO zwiększa o 60% ryzyko pobytu chorego w OIT, pięciokrotnie zwiększa ryzyko ponownej hospitalizacji i dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu chorego. Wg. Nelsona (2009) koszt leczenia jednego chorego bez ZMO wynosi 1733 dolarów a koszt leczenia chorego z ZMO aż 5155 dolarów. Czynniki ryzyka ZMO podzielono na trzy kategorie:

   1. drobnoustroje ( m.in. odległe ogniska zakażenia, przebyte hospitalizacje, pobyt w OIT, golenie przedoperacyjne, zjadliwość i oporność bakterii),

   2. rana miejscowa (technika chirurgiczna, krwiak, martwica tkankowa, szwy, dreny, ciała obce),

   3. pacjent (wiek, immunosupresja, sterydy, otyłość i niedożywienie, cukrzyca itd.).

   Omówmy zasady higieny rąk ze zwróceniem uwagi na program WHO na rok 2009: Save lives - clean your hands". Zwrócam uwagę, aby do osuszania rąk używać jałowych ręczników. Ręczniki higieniczne zawierają laseczki środowiskowe. Do praktyki klinicznej wprowadzono nowy typ rękawiczek z antyseptykiem Gardine (Brillant greek + chlorheksydyna), które w ciągu godziny niszczą MRSA, E. coli, Acinetobacter, Candida i VRE.

   W zapobieganiu ZMO omówione zostaną takie czynniki jak:

   1. okres przed operacja: krótki pobyt przed operacja, kąpiel całego ciała, atraumatyczne golenie lub zaniechanie golenia, profilaktyka antybiotykowa, wyrównanie glikemii itd.

   2. w okresie śródoperacyjnym: aseptyka i antyseptyka, atraumatyczna chirurgia, hemostaza, płukanie rany przed jej zamknięciem,

   3. okres pooperacyjny: wczesne usuwanie drenów, wczesne uruchomienie chorego, wczesne żywienie dojelitowe, itd.

   ZMO zwiększa ryzyko wytrzewienia.

   Stosowanie folii samoprzylepnych antyseptycznych nie zmniejsz ryzyka ZMO.
Lavaseptyka w sposób istotny zmniejsza ryzyko ZMO. Rekomendowane jest tzw. pulsative lavage irrigation zwłaszcza po wielogodzinnych operacjach. Metoda ta zmniejsza ryzyko ZMO z 32% do 10%.

W zapobieganiu ZMO ważnymi są następujące czynniki:
1. dobre ukrwienie rany,
2. rana bez napięcia,
3. mało tkanek martwiczych i ciał obcych w ranie,
4. lavaseptyka,
5. właściwa profilaktyka antybiotykowa,
6. przestrzeganie rekomendacji i wytycznych.

   Wprowadzenie okołooperacyjnych kart kontrolnych (checlist) w istotnym stopniu zmniejszyło okołooperacyjna śmiertelność z 1.5% do 0.8%, obniżyło częstość powikłań pooperacyjnych z 11 % do 7% i zredukowało ZMO z 6.2% do 3.4% (Haynes i WSP.NEJM 2009,360,491).
   Przestrzeganie rekomendacji i edukacja personelu to najważniejszy czynnik w zapobieganiu zakażenia miejsca operowanego w bloku operacyjnym.


X Ogólnopolskie Sympozjum "Blok Operacyjny - organizacja i funkcjonowanie"

X Ogólnopolskie Sympozjum/ 26-05-2011, 09:28, wyświetleń: 6125
drukuj drukuj


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.strony www, sklepy internetowe, pozycjonowanie Copyright © 2011 Blok operacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone.